Bülent Üstün

Karikatürist

İlk karikatürü on iki yaşında Çarşaf Mizah Dergisi'nde yayınlandıktan sonra 1989 yılında yeni kurulan Hıbır dergisinde profesyonel olarak çalışmaya başladı. 1996 da Leman ve L-Manyak dergisinde popüler olan Kötü Kedi Şerafettin karakterini çizmeye başladı. L-Manyak'tan ayrılan ekiple birlikte Lombak dergisine geçti. Aynı zamanda editörlüğünü yaptığı Kemik dergisi ve Penguen dergilerinde de çalıştı. 2006'da Lombak'tan ayrılarak bir grup arkadaşıyla birlikte Fermuar Dergisini çıkarttı.

Fermuar sonrası Uykusuz Dergisinde çizmeye devam etti.

Bülent Üstün, HBR Maymun'da çizdiği bant tip Tonguç ve karikatür köşesi Kabız Kuğu ile adını duyurduysa da asıl L-Manyak çizgi roman dergisinde çizdiği Kötü Kedi Şerafettin karakteriyle büyük bir popülerlik kazandı.Çocukluğunun geçtiği mahalle ortamı ile yaşadığı Cihangir semtindeki entellektüel yaşantıyı birleştirdiği öyküleriyle ve enerjik çizgi tarzıyla döneminin pek çok genç karikatürist ve çizgiromancısını etkiledi.

Kötü Kedi Şerafettin dışında L-Manyak Kerizleri, Homo Sapiens Öyküleri, Kuduz Doktor Hektor, Sayko usta gibi çizgi romanlar ve tiplemeler de yarattı. Beş adet Şerafettin çizgiroman kitabı, Kabız kuğu ve Gittin gideli bebek adlı karikatür kitaplarını yayınladı.

Uzun süre üzerinde çalıştığı Kötü Kedi Şerafettin animasyon sinema filmi 2016 da vizyona girdi. En son instagramda ürettiği “objeart” eserlerini kitap haline getirdi. Şu an Uykusuz dergisinde çizmekte ve Şerafettin ikinci film üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.